Uczniowie Gimnazjum w Kurowicach uczestniczą w projekcie:
"STOP niskiej emisji – nauka poprzez realizację programów edukacyjnych” realizowany przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty.
W ramach projektu uczniowie spędzili 5 dni w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu (Gm. Rąbino, woj. Zachodniopomorskie) położonym na przepięknych terenach wysoczyzny morenowej, której ukształtowanie przez lodowiec przypomina górski pejzaż. Okolice Lipia należą do jednych z najbardziej malowniczych tej części województwa zachodniopomorskiego. Pobyt w OEE w Lipiu został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Celem projektu jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży poprzez uczestnictwo w warsztatach mających na celu przeprowadzenie programu w zakresie aktywnej edukacji ekologicznej o szkodliwości niskiej emisji.
Podczas pobytu dla uczniów zorganizowane były atrakcyjne zajęcia warsztatowe z zakresu edukacji ekologicznej prowadzone w laboratorium oraz sali bioróżnorodności w OEE w Lipiu. Uczniowie byli również na wycieczkach w Kołobrzegu i Połczynie Zdroju.
W Kołobrzegu dzieci odbyły długi spacer wzdłuż wybrzeża. Przyjrzeli się z bliska kołobrzeskim portom, widzieli latarnię morską w Kołobrzegu i ujście rzeki Parsęty.
Między wioskami Czarnkowie i Gaworkowo, na wzgórzu Wola Góra (216 m n.p.m.), znajduje się wieża widokowa. Uczniowie Po 216 stopniach wspięli się na taras widokowy, usytuowany na wys. 41,3 m, skąd mogli podziwiać jedną z najładniejszych panoram Pojezierza Drawskiego.
W Połczynie Zdroju, który leży na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego nasi uczniowie spacerowali po parku zdrojowym, który jest jednym z najcenniejszych skarbów Połczyna – Zdroju.
W projekcie mogło uczestniczyć tylko 30 szkół z całej Polski, dlatego cieszy nas bardzo, że zakwalifikowaliśmy się już w pierwszej turze. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież naszego gimnazjum bierze udział w ogólnopolskim konkursie dotyczącym badania niskiej emisji gazów w gminie, nad którego przebiegiem czuwają pracownicy naukowi z Katedry Biologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej.
Dzięki nawiązaniu współpracy ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Lipiu oraz Katedrą Biologii Środowiskowej Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej nasi uczniowie w przyszłości będą częściej uczestniczyć w warsztatowych i badawczych projektach ekologicznych oraz ogólnopolskich konkursach z zakresu ekologii
i ochrony środowiska.